مشخصات فنی پروژه

فرآیند

ابتدا جهت حذف کدورت و ذرات معلق و جلوگيری از ایجاد فولينگ برروی ممبران ها  ، آب وارد قسمت  پيش تصفيه می شود .این کار به جهت حفظ سلامت ممبرین و حذف کامل مواد معلق ریز موجود در آب  می باشد. آب از طریق بوستر پمپ با فشار حداقلی سيستم وارد فيلتر شنی و کربنی شده و کدورت و مواد معلق ، بو ، رنگ ، طعم وکلر آن کاهش می یابد. 

در راستای حفاظت بيشتر ممبران ها در برابر رسوب گرفتگی ماده شيميایی ضد رسوب  یا همان آنتی اسکالانت در پيش تصفيه تزریق می گردد. سپس جهت حذف بيشتر ذرات تا قطر 5 ميکرون ، آب از فيلترهای کارتریجی 5 ميکرون عبور می نماید  و خروجی از این سيستم وارد پمپ فشار قوی می شود. به طور کلی فشار کار پمپ به ميزان املاح محلول آب بستگی دارد و هرچهTDS  آب بالاتر باشد ، فشار اسمزی بالاتر بوده و در نتيجه فشار کار پمپ جهت غلبه بر فشار اسمزی و جداسازی املاح محلول از آب بيشتر خواهد بود. پمپ فشار قوی آب با فشار بالا را به داخل ممبرین وارد ميکند.  یون های موجود در آب خام ورودی توسط ممبران ها حذف می گردند و TDS آب کاهش می یابد. آب توليدی این سيستم وارد یک مخزن ذخيره می شود و توسط پمپ های انتقال در نظر گرفته شده به محل مصرف می رود .

 

مشخصات فنی

1–      مخزن ذخيره آب: 

به منظور کاهش نوسانات دبی و فشار ورودی و همچنين ذخيره سازی آب ورودی به سيستم RO در نظر گرفته می شود . ( تهيه این آیتم برعهده کارفرما می باشد ) . (جهت ابعاد و یا سایز مخزن با کارشناسان شرکت در ارتباط باشيد ) 

2-       (feed pump) پمپ تغذیه

به منظور انتقال آب و تامين فشار لازم جهت عبور آب از فيلترهای مالتی مدیا و کارتریجی و همچنين تامين حداقل فشار لازم در دهنه مکش پمپ فشار قوی واحد RO نياز به فشار حداقلی می باشد ، پمپ تغذیه با مشخصات فنی ذیل درنظر گرفته شده است.

3- فيلتر شنی و کربنی: 

به طور کلی فيلتر شنی مخزنی است استوانه ای که دو سر آن با قطعه ای به نام عدسی فيلتر شنی بسته شده است و آب با ورود از آن از بالا عمل فيلتر شدن را انجام ميدهد. آب از بالا به فيلتر وارد شده و از پایين خارج ميشود فيلتر شنی املاح را تا 50 ميکرون را در بين دانه های سليس فيلتر شنی خود جای ميدهد و باعث کاهش کدورت موجود در آب ميشوند.

در داخل مخزن های شنی سيليس و کربن قرار دارند که هر یک کار بخصوصی انجام می دهند .

به منظور حذف طعم ، بو ، رنگ و مواد آلی ارگانيک از دانه های کربن فعال شده استفاده می شود. در فيلتر کربنی آب از بستر ذغال کربن اکتيو عبور کرده و رنگ و بوی آن توسط ذغال کربن جذب شده و در نتيجه آب خروجی بدون هر گونه طعم ،  بو و رنگ خواهد بود.

  4- هوزینگ کارتریج:

به منظور حذف هر چه بهتر کدورت تا حذف ذرات به قطر 5 ميکرون از ميکرو فيلترها استفاده می گردد. مواد کلویيدی تا قطر 5 ميکرون که از فيلترهای مالتی مدیا عبور کرده اند در این قسمت از آب گرفته خواهند شد. این فيلتر وسيله مطمئنی جهت محافظت ممبران ها و پمپ فشار قوی در برابر ذرات معلق می باشد .SDI آب در این قسمت به کمتر از 3 خواهد رسيد. بدین ترتيب آب آماده ورود به ممبرا ن ها می باشد.

5- پمپ فشار بالا(high pressure pump)

به منظور تامين فشار مورد نياز جهت ایجاد فشار اسمز معکوس و عبور آب ازسطح ممبران ها از پمپHigh pressure  (ایجاد فشار توسط نيروی گریز از مرکز تامين ميگردد) استفاده می گردد. هر چه TDS ) املاح محلول در آب ( بيشتر ، فشار اسمزی و بالتبع  فشار مورد نياز جهت این فرآیند بيشتر می  باشد. جهت ایجاد فشار  در سيستم های آب لب شور و شور از پمپ های سانتریفيوژ طبقاتی استفاده می گردد. 

6- غشا نيمه تراوا  ((MEMBRANE

ممبرین یک فيلم نازک کامپوزیتی می باشد که از سه لایه ساخته شده است :لایه محافظتی پلی استری نگه دارنده رطوبت، لایه داخلی از جنس پلی سولفون بسيار ریز و یک لایه بسيار نازک پلی آميد که بر روی سطح ممبرین کشيده شده که با پيکره ای مارپيچی بسته بندی شده اند. غشاها با استفاده از پدیده اسمز معکوس 5/99 درصد املاح محلول آب را حذف می نمایند. همچنين کليه ميکرو ارگانيزم  ها، مواد معلق و کدورت در این بخش حذف خواهد شد. 

7-پوسته تحت فشار (pressure vessel )

این پوسته ها به منظور قرار گيری غشاءها   با فشار کار بالا طراحی شده اند. 

8-ابزار دقيق: 

این قطعات به منظور کنترل دستگاه بر روی آن نصب ميگردد.

9-تابلو برق و جعبه کنترل سيستم:

جهت کنترل خودکار دستگاه  ، تابلو برق با کليه ورودی و خروجی های مورد نياز در نظرگرفته شده است. کليه تجهيزات راه انداز از قبيل کنتاکتور ، بی متال  ، رله تایمر و کنترل دما از مارک های معتبر تأمين خواهد شد. سيم کشی ها و کابل های متصل به تجهيزات همگی دارای سرسيم و لحيم کاری  شده در نظر گرفته شده که کاملاً فرم بندی شده و داخل داکت با حفظ زیبایی ظاهری دستگاه نصب می گردد؛ همچنين سيستم مجهز به PLC جهت کنترل اتوماتيک دستگاه می باشد .

10- لوله کشی دستگاه: 

در دستگاه 2 مدل لوله کشی استفاده ميگردد که برای قسمت فشار بالای سيستم از لوله و اتصالات استيل و در قسمت فشار پایين از لوله و اتصالات UPVC استفاده ميگردد. 

11-سيستم CIP

به طور معمول هر 3 ماه یک بار بر اساس نوع گرفتگی غشاء ها، سيستم احتياج به شستشو با اسيد یا باز پيدا می کند  که این پروسه توسط سيستم CIP با پمپ مجزا اجرا ميگردد.

12-شاسی:

شاسی از پروفيل های استنلس استيل با جوشکاری آرگون  ساخته می شود و در نقاط تمرکز فشار توسط ضربه گير تقویت خواهد شد.

13- پمپ تزریق:

بازدارنده های تشکيل رسوب ( آنتی اسکالانت ) می تواند جهت کنترل رسوب کربناته  ، سولفاته و فلورید کلسيم استفاده گردد. به طور کلی ميزان تزریق  انواع مواد ضد رسوب آب بستگی به پارامترهایی همچون آناليز آب ، ميزان دبی ، دما ، pH ، ميزان ریکاوری سيستم ، منبع آب  ، نوع ممبرین و نحوه آرایش ممبرین ها دارد. به طور معمول ميزان تزریق آنتی اسکالانت ها در محدوده 1 الی ppm 6 می باشد. این ماده بر پایه اسيد فسفونيک (  فسفونيت  ها ) و پليمرهای ضد رسوب می باشد و جهت جلوگيری از تشکيل رسوب و فولينگ در سيستم های اسمز معکوس (  RO ) و نانوفيلتراسيون که سيليکای بالایی دارند به کار می روند. این محصول همچنين از تشکيل رسوبات غير آلی به ویژه کربنات کلسيم ، سولفاتها و آهن جلوگيری می نماید. (محل تزریق: بعد ازميکرو فيلتر) 

14-خدمات پس از فروش:

یکی از مهمترین بخش هایی  که شرکت پدیده شیمی صدرا  در آن سرمایه گذاری بسياری نموده است بحث خدمات پس از فروش محصولات خود می باشد از این رو این شرکت تصميم گرفته است تا برای افزایش سطح رضایت مندی مشتریانی که از انواع دستگاه تصفيه آب صنعتی این شرکت خریداری می کنند اقدام به راه اندازی بخش خدمات دستگاه تصفيه آب صنعتی و امداد تصفيه نموده است .تمامی دستگاه های ساخته شده توسط شرکت راین  دارای 12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش ميباشد.

 

خارج از محدوده کار پيمانکار:

1)  کليه کارهای ساختمانی و سازه ای و اسکلت فلزی.

2)  تهيه و اجرای سيستم روشنایی ، ارتينگ ، مخابراتی

3)  ایاب وذهاب 

4)  انتقال و بارگيری تجهيزات از کارگاه شرکت راین  تا انبار خریدار و محل نصب 

5)  تامين آب خام  

6)  تهویه مطبوع

7)  تامين مخازن ذخيره و متعلقات کنترلی به جزمواردی که در طرح اشاره شده است. 

 

با تشکر

با آرزوی موفيت برای شما

شرکت پدیده شیمی صدرا (راین)

 

X